KONCENTRAT
Rafał Dziemidok

Rafał Dziemidok - rocznik 71, tancerz, aktor i choreograf.
Tańczył z Dada von Bzdulow (Gdańsk), Gdańskim Teatrem Tańca, Compagnie Yvette Bozsik (Budapeszt). Od 1997 roku pracuje niezależnie. Laureat konkursów choreograficznych w Kaliszu (1999 za Odlot-Przylot) i Warszawie (2000, za Serce Spawarki). Uczestnik pierwszej Polskiej Platformy Tańca (2002, ze Strzałką Czasu), stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), w ankiecie portalu nowytaniec.pl nominowany jako najlepszy polski tancerz roku (2008). Poza realizacją autorskich projektów oraz choreografii, występuje w teatrze, operze i filmie.
Od 2005 współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT.


Ewa Garniec

Ewa Garniec - rocznik 80. Projektant oświetlenia i przestrzeni teatralnej.
Pracuje zarówno z teatrami tańca współczesnego, jak i w teatrach dramatycznych, muzycznych, operowych. Magister Sztuki Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2004 roku na stałe związana z berlińskim Theater Group TRAVA. W 2005 wzięła udział w Interdyscyplinarnym Laboratorium Dla Choreografów: Jagniątków Move the Mount. Współpracowała z Teatrem Rozmaitości (TR Warszawa) projektując światła do koncertów, wystaw i spektakli. Pracowała jako asystentka Felice Ross. Projektowała światła do spektakli Michała Zadary, Anny Augustynowicz, Pawła Szkotaka, Grzegorza Jarzyny, Pawła Kamzy, Jarosława Tumidajskiego.
Od 2005 współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT.


GOŚCIE i PRZYJACIELEDaniel AlmgrenRecén

Daniel AlmgrenRecén - rocznik '79, pochodzi ze Szwecji, tancerz, choreograf, performer.
Po zakończeniu kariery sportowca zaczął studiować teatr (zarówno w teorii, jak i w praktyce), zanim ostatecznie stał się tancerzem, pracował jako aktor fizyczny. Ukończył amsterdamską School for New Dance Development, współpracował między innymi z Ivaną Müller, Keren Cytter i Ibrahimem Quarishi. Jest współzałożycielem przestrzeni performatywnej Gross und Stark (www.grossundstark.com). Daniel tworzy spektakle na pograniczu tańca, performance i sztuk wizualnych. Interesuje go wykorzystywanie indywidualnego potencjału artystów świadomie dialogujących ze zmieniającym się otoczeniem. Jego prace charakteryzuje równowaga między teoretyczną refleksją i fizycznością. Mimo konsekwentnej konceptualizacji podmiotu spektakli (ciała) i nowym sposobom jego postrzegania w przestrzeni, Daniel pozwala jednak także dojść do głosu cielesnej poezji.
Od 2011 współpracuje z Grupą Artystyczną KONCENTRAT.


Piotr Chudzicki

Piotr Chudzicki - rocznik '74, tancerz, choreograf, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Twórca choreografii m.in. do spektakli: Dziesiąta wieczór, Pokój. Filmoznawca, absolwent Uniwersystetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, instruktor fitness. Kiedyś solista w Operetce Wrocławskiej, Operze Wrocławskiej, Polskim Teatrze Tańca. Ostatnio związany z poznańskimi formacjami MOVEMENTS FACTORY oraz Teatrem Ruchu Ko-inspiracja.
Współpracował z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Orzech. Wiewiórka.


Dj Nobis

DJ Nobis - DJ, producent, wykonawca live-act, który występuje pod różnymi szyldami. Zaangażowany jest on w scenę elektroniczną od początku jej istnienia w Polsce. Udzielał się również jako organizator imprez, promotor i wydawca. Jest współtwórcą formacji Sonic Trip, wraz z którą wziął udział we wszystkich Paradach Wolności w Łodzi, edycjach klubowego Opola, Creamfields, Mayday Polska oraz w Instytucie Energetyki. To wszystko zaowocowało zaproszeniem na niemieckie edycje Mayday 2005 oraz Nature One. Nobis zagrał ponad 500 imprez, podczas których występował m.in. u boku takich postaci jak Chemical Brothers, Kosheen, Westbam, DJ Hell, Paul van Dyk, Zombie Nation, Freestylers, Chris Liebing, Goldie, Ronnie Size, Dirty Vegas, Chicane, Aphrodite, Transglobal Underground, Dub Pistols oraz całą czołówką polskich wykonawców klubowych.
Współpracował z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklach: Powiedz mi, że wyglądam bosko oraz Nawrotnik.


Anka Jankowska

Anka Jankowska - rocznik 71. Tancerka, choreograf, projektant świateł, aktorka i wokalistka.
Ukończyła School On Wheels teatru Derevo, studiowała metodę teatru Odin w Holstebro. Założyła i współtworzy berliński teatr TRAVA, z którym występowała na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach. Juror i wykładowca tańca współczesnego. Jest również autorką ruchu scenicznego do spektakli dramatycznych. Współpracowała z teatrem Remus, Akademia, Company Maru. W 2005 wzięła udział w Interdyscyplinarnym Laboratorium Dla Choreografów: Jagniątków Move the Mount. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku.
W latach 2005-2009 współtworzyła Grupę Artystyczną KONCENTRAT.


Magda Jędra

Magda Jędra - rocznik '77, tancerka, choreografka, performerka.
W latach 1997-1999 tańczyła w Gdańskim Teatrze Tańca Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja, współpracowała z Joe Alterem, Rafałem Dziemidokiem, Edytą Kozak, Leszkiem Bzdylem, Paulą Ross, Alexandrem Pepelyaewem, Anitą Wach, Krzysztofem Leonem Dziemaszkiewiczem oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Teatrem im. W. Gombrowicza w Gdyni, Teatrem Wytwórnia w Warszawie, Teatrem Akademia Ruchu. W 2005 z Anną Steller, Grzegorzem Welizarowiczem i Zbigniewem Bieńkowskim powołała do życia teatr Good Girl Killer. W 2011 wzięła udział w realizacji polskiej wersji spektaklu Jeroma Bela The show must go on. Jej solo Le pas Jaques (premiera w grudniu 2011), prezentowane było w Filadelfii w USA w ramach Live Arts Festival & Philly Fringe. Mieszka w Gdańsku. Prowadzi warsztaty z techniki tańca współczesnego i improwizacji.
Od 2005 regularnie współpracuje przy spektaklach Grupy Artystycznej KONCENTRAT.


Takako Matsuda

Takako Matsuda - urodzona w Tokio tancerka i choreograf Contemporary Dance. Absolwentka Wydziału Edukacji Tanecznej - kierunek balet, contemporary dance (Graham/Limon), butoh i aktorstwa na Uniwersytecie Tish School of the Arts w Nowym Jorku (2001). Założycielka Performing Dance Company Treaders in the snow. Jej choreografie były pokazywane w wielu teatrach w Nowym Jorku. New York Times nazwał Matsuda tancerką magicznej ciszy. W 2002 roku Takako otrzymała nagrodę Narodowego Towarzystwa Tanecznego z Tokio za choreografię Unborn Child Steps. W 2003 r. otrzymała roczny grant Japońskiej Agencji Kultury na prezentacje swoich oryginalnych choreografii i prowadzenie warsztatów contemporary dance w Finlandii. Występowała na licznych festiwalach tańca (Jojo Tanssi Festiwal, Full Moon Dance Festival w Finlandii/Pori Dance Company, Tokyo International Festival, Tokyo Modern Dance Festiwal).
Współpracowała z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Orzech. Wiewiórka.


Irad Mazliah

Irad Mazliah - rocznik '75, pochodzi z Izraela, tancerz, choreograf.
Absolwent wydziału sztuki w Instytucie Projektowania na uczelni Shenkar w Izraelu,. Jako niezależny tancerz współpracował z Yossi Berg, Oded Graph, NIV Shaynfeld, Oren Laor. Z Tmuna Theatre stworzył spektakl w jego choreografii Unter den Linden. Ze swoimi projektami brał udział w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach tańca. W 2010 otrzymał jako tancerz i choreograf stypendium Polskiego Instytutu w Tel Avivie, we wspólpracy z Fundacją Sharet.
Współpracował z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Mantykora.


Agnieszka Noster

Agnieszka Noster - rocznik '67, tancerka, pedagog.
Tańcem zajmuje się od ponad 20 lat. Pracowała m.in. w: Śląskim Teatrze Tańca, Gdańskim Teatrze Tańca, w teatrach operowych w Poznaniu i Szczecinie; tańcząc choreografie polskich i zagranicznych twórców. Żywa ikona polskiego tańca współczesnego o ogromnej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach.
Współpracowała z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Orzech. Wiewiórka.


Jacek Owczarek

Jacek Owczarek - choreograf, tancerz i pedagog tańca współczesnego i improwizacji. Twórca Międzynarodowego Festiwalu Kino Tańca. Od roku 1994 zatańczył w wielu projektach i kilkunastu spektaklach Teatru Tańca Alter. Brał udział w międzynarodowych projektach: Les ambiances polonaises w Cite Internationale des Arts (Paryż), Patenty ciała (Mau-Beige, Francja 2004), Skarbek (Berlin - teatr Volksbühne2005). Współpracuje z warszawskim Teatrem Bretoncaffe i łódzkim V6. Tańczył w filmie Czarno-biały, (produkcja PWSFTviT w Łodzi 2002), pokazywanym w Kolonii i Nowym Jorku. W latach 2004-2005 realizował nagradzane spektakle tańca Trzcina i Po drodze. Przygotował ruch sceniczny do spektakli: Przedtem/Potem (2006) w Teatrze Starym w Krakowie, Peer Gynt (2007) w warszawskim Teatrze Dramatycznym, w reżyserii Pawła Miśkiewicza oraz spektaklu Trans-Atlantyk (2008) w Teatrze Starym w Krakowie, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Odwrócenie w Teatrze Dramatycznym w Kaliszu. Wykłada przedmiot improwizacji i kontakt improwizacji na Akademii Muzycznej w Łodzi, na kierunku Choreografia i Techniki Tańca. Założyciel Pracowni Fizycznej przy Akademii Muzycznej w Łodzi w lutym 2009.
Współpracował z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Orzech. Wiewiórka.


Nicole Seiler

Nicole Seiler - rocznik '70, urodzona w Zurychu, choreografka, artystka video.
Uczęszczała do szkół tańca w Versio, Brugii i Lozannie. W latach 1994-1998 należała do zespołu taneczno-teatralnego Cie Buissonniere w Lozannie, następnie dołączyła do grupy Teatro Malandro w Genewie. W 2002 roku wystepowała z Cie Philippe Saire na Expo. W tym samy roku założyła własny zespół taneczny Cie Nicole Seiler. W swoich przedstawieniach łączy taniec z projekcjami wideo, tworząc w ten sposób choreograficzne instalacje i taneczne multimedia. Potraktowane na równi, taniec i wideo nieustannie wchodzą ze sobą w dialog, czasami stając się jednością. Układy choreograficzne powstałe w wyniku tej symbiozy zaskakują innowacyjnością i świeżością.
Współpracowała z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Kra.


Krzysztof Skolimowski

Krzysztof Skolimowski - rocznik '81, nauczyciel, tancerz, choreograf, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, wydziału Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego. Współpracowal z Teatrem Alter, Dada von Bzdulow, Bretoncaffe, Nowym w Łodzi, Dramatycznym w Warszawie, Muzycznym w Łodzi i Filharmonią Łódzką. Reżyser i choreograf spektakli tanecznych dla dzieci Akwarius, Len. Poszukując tańca zawędrował m.in. na nowojorski Broadway i do Indii (Bangalore, Dheli). Obecnie współpracuje z Akademickim Teatrem Tańca (Pracownia Fizyczna) przy Akademii Muzycznej w Łodzi. Fascynuje go joga.
Współpracował z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Orzech. Wiewiórka.


Izabela Szostak

Izabela Szostak - rocznik '84, tancerka, choreografka, nauczyciel tańca.
Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie (2003) oraz Codarts, Rotterdam Dance Academy w Holandii (2008). Stypendystka Polskiego Ministerstwa Kultury oraz Holenderskiego Corrie Hartong Fonds. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn. Współpracowała również z Michael Schumacher, Amy Raymond, Krisztina de Chatel i Felix Ruckert. Od 2008 współpracuje z zespołem Anna Holter + Company w Monachium. W 2009 brała udział w festiwalu Urban Explorer w Dordrechcie, a także współpracowała z Guilherme Botelho na festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie. W 2010 roku stworzyła własne choreografie solowe Karmi-go, Sprzężenie zwrotne i Grandpa-go. W 2011 rezydentka Programu Solo Projekt Art Stations Foundation w Poznaniu.
Współpracowała z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Orzech. Wiewiórka.


Aleksandra Ścibor

Aleksandra Ścibor - rocznik '80, tancerka, performerka, tłumaczka, pedagog.
Od 2005 jest tancerką Teatru Tańca Alter. W świat tańca i ruchu wprowadzili ją Kama Jankowska i Witold Jurewicz. Warsztat zdobywała pracując z takimi pedagogami jak George Blashke, Nigel Charnock, Ray Chunk, Josef Frucek, Dawid Zambrano. Zajmuje się tańcem współczesnym, kontakt improwizacją, improwizacją, ruchem naturalnym i fizycznością tańca. Współtworzy portal contactimprovisation.eu. Stale współpracuje z Fundacją Kino Tańca i Project Salsa w Łodzi, od 2009 uczestniczy w projekcie Alternatywna Akademia Tańca w Starym Browarze.
Współpracowała z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Orzech. Wiewiórka.


Monika Świtaj

Monika Świtaj - rocznik '60, polska aktorka filmowa i teatralna. Ukończyła studium z zakresu tańca jazzowego i śpiewu w Max Reinhardt Seminar w Wiedniu. W 1984 ukończyła studia w warszawskiej PWST. 14 listopada 1982 zadebiutowała na scenie teatralnej w roli Celli Peachum w Operze za trzy grosze (Teatr Nowy). Od 1983 występowała na deskach teatrów warszawskich: Teatru Dramatycznego (1983-1985, 1993-1994), Teatru na Woli i Teatru Studio (do dzisiaj). W filmie zadebiutowała w roku 1984 epizodyczną rolą w serialu dla dzieci Przybłęda (reż. Włodzimierz Haupe). Zagrała w 32 filmach fabularnych.
Współpracowała z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Lamentacje.


Karol Tymiński

Karol Tymiński - rocznik '85, tancerz i choreograf, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz belgijskiej szkoły tańca współczesnego Anny Teresy De Keersmaeker P.A.R.T.S. Członek kolektywu Universal Law of Impermanence. Współpracował z wieloma artystami, wśród których znaleźli się: Nigel Charnock, Liat Magnezy, Jennifer Lacy, Kaya Kołodziejczyk, Agnija Seiko, Joe Alter, Vincent Dunoyer. Od początku kariery tworzy także swoje spektakle prezentowane zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Stypendysta m.in. Komisji Europejskiej.
Współpracował z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Orzech. Wiewiórka.


Mirosław Zbrojewicz

Mirosłąw Zbrojewicz - rocznik ' 57, polski aktor filmowy i teatralny. W 1981 ukończył studia w PWST w Warszawie. Występował w: Lubuskim Teatrze im. L. Kruczkowskiego w Zielonej (1981-1982), Teatrze Pracowni w Warszawie (1983-1992), Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu (1991), Teatrze Szwedzka 2/4 w Warszawie (1993-1994), Teatrze Rozmaitości (1994-2001), Teatrze 77 w Łodzi (1997), Teatrze Studio w Warszawie (od 2003 do dzisiaj), Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku (2010). Na deskach teatru debiutował 14 czerwca 1981, kiedy wystąpił w roli Sukiennika w Mistrzu Piotrze Pathelinie (reż. Wojciech Maryański) na scenie Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Wystąpił w ponad stu produkcjach filmowych.
Współpracował z Grupą Artystyczną KONCENTRAT przy spektaklu Lamentacje.